Євангеліє (грец. — «Блага звістка») — чотири священні книги, що входять до складу Нового Завіту. Євангелія розповідають про земне життя Христа, Його страждання, смерть і воскресіння, а також розкривають Його вчення про спасіння і Царство Небесне.
Євангелія написані апостолами Матвієм, Марком, Лукою та Іоанном. Часто вони зображуються поруч із символами тетраморфа — крилатої чотириликої істоти з видіння пророка Єзекіїля (Єз 1:1–28). Тетраморф (ін.-грец. τετρά-μορφος «чотирьохподібний[1], чотиривидний» від τέσσᾰρες, τέσσερες, τέττᾰρες, τέτορες, τ вид, образ, обрис») — в юдео-християнському віровченні та богослов’я крила істота з видіння пророка Єзекіїля (VI століття до н. е.) з чотирма особами – людини, лева (з правого боку), бика та орла (з лівого боку)
Про те, що Спаситель прийде на землю, що Бог виконає Своє обіцяння, і про те, як Христос житиме на землі, пророкували багато пророків. І ось один із пророків, який жив приблизно за 600 років до Різдва Христового, бачив одне таємниче видіння, яке розкрило йому, як слово Боже через чотирьох Євангелістів пошириться по всьому світу, на всі кінці всесвіту.
Він побачив, що бурхливий вітер йшов з півночі, велика хмара та вогонь. І видно було в цьому вогні подібність чотирьох тварин. У кожного з них було чотири особи та чотири крила. Ці крила стосувалися одне одного. А обличчя їх були, одне обличчя людини, інше обличчя лева, третє обличчя тільця «і четверте обличчя орла. І йшли ці тварини кожне у свій бік і вид їх був, як вид вугілля, що горить, або як вид лампад. Тварини так швидко рухалися, що здавалося, що блискавка блискавка. Над головами тварин була подоба склепіння, чистого, як дивовижний кристал, і склепіння вони підтримували своїми крилами.
І коли вони рухалися, від крил був такий шум, як від величезної кількості води, або як шум у військовому стані. Над склепінням був Престол, на якому пророк побачив видіння слави Божої, що сяє, як веселка.
Це бачення і пояснюють так, що пророк бачив славу Божу і те, як вона поширилася за світою – проповіддю чотирьох євангелістів. Тому і євангелістів зображують одного з головою лева, іншого з головою орла, третього з головою тільця та четвертого з головою ангела-людини.
Євангелія від Матвія, Марка, Луки називають синоптичними, оскільки за подіями, що в них описуються, вони досить сильно збігаються. Євангеліє від Івана написано пізніше за інших. Усі чотири Євангелії відрізняються за тим, до кого вони звернені.
Церква визнає чотири канонічні Євангелії. Справа в тому, що Євангелія — це свідчення очевидців та їхніх найближчих учнів. Коли про одну і ту саму подію є кілька свідчень, вони створюють цілісну картину. Саме тому Церква так дбайливо зберігає всі чотири Євангелії. І, разом з тим, про чотири Євангелії часто йдеться в однині: всі чотири Євангелія. І, разом з тим, про чотири Євангелії часто говориться в однині: всі чотири свідки несуть одну і ту ж Благу звістку.
Що є у цих Євангелій спільного і в чому особливості кожного з них? Про це можна говорити годинами, але найголовніше важливо висловити ємно та коротко.
Євангеліє від Матфвія
Автор: євангеліст Матфвій (Левий), один із 12 апостолів.
Час написання: I століття.
Символ євангеліста Матфвій: Ангел.
Загальна характеристика Євангелія: Христос – обіцяний Месія, Спаситель Ізраїлю. Матвій постійно відсилає читача до старозавітних пророцтв, при цьому євангеліст підкреслює, що всі вони збуваються у Христі. Родовід Христа ведеться від царя Давида і праотця Авраама.
Особливості: Велика кількість посилань до Старого Завіту.
Євангеліє від Марка
Автор: євангеліст Марк, ймовірно, апостол від сімдесяти (тобто один із сімдесяти учнів Ісуса Христа, згаданих у Лк. 10:1–2), учень апостола Петра.
Час написання: I століття.
Символ євангеліста Марка: Лев.
Загальна характеристика Євангелія: Апостол Марк писав на прохання римських християн із язичників. Головним його завданням було створити яскраву, сильну розповідь про чудеса Христа, наголосивши на цьому. Щоб бути правильно зрозумілим, євангеліст використовує у розповіді деякі латинські слова.
Особливості: Найкоротший.
Євангеліє від Луки
Автор: євангеліст Лука, імовірно апостол від сімдесяти, учень апостола Павла.
Час написання: I століття.
Символ євангеліста Луки: Телець.
Загальна характеристика Євангелії: Євангеліст підкреслює, що Христос прийшов у світ для спасіння не тільки юдеїв, а й усього людського роду. Лука наводить земний родовід Спасителя, доводячи його до першої людини — Адама. В Євангелії від Луки є епізоди та притчі, в яких показано милостиве ставлення Христа до язичників.
Особливості: Велика кількість притч.
Євангеліє від Іоанна
Автор: євангеліст Іоанн (Богослов), один із 12 апостолів, улюблений учень Христа
Час написання: I століття;
Символ євангеліста Іоанна: Орел;
Загальна характеристика євангелії: Доповнення перших трьох євангелій. У ньому найповніше представлені бесіди Христа з юдеями, Його щорічні паломництва до Єрусалиму.
Особливості: Розкриття Божественної гідності Христа. Містить великі бесіди Христа. Включено епізоди, які не згадуються в інших авторів. Найпізніше за часом написання.