22 березня- Сорок Севастійських мучеників

Святі мученики севастійські, моліть Бога за нас!

22 березня Православна Церква вшановує пам'ять сорока Севастійських мучеників — воїнів-християн із міста Севастії (територія сучасної Туреччини), які прийняли мученицьку смерть за віру в Христа.

У 313 році святий Костянтин Великий видав указ, згідно з яким християнам дозволялася свобода віросповідання, і вони зрівнювалися у правах із язичниками. Але його співправитель Лікіній був переконаним язичником і у своїй частині імперії вирішив викорінити християнство, яке там значно поширилося. Лікіній готувався до війни проти Костянтина і, побоюючись зради, вирішив очистити від християн своє військо.
На той час у вірменському місті Севастії одним із воєначальників служив Агріколай, ревний прихильник язичництва. Під його керівництвом була дружина із сорока каппадокійців, хоробрих воїнів, які виходили переможцями з багатьох битв. Усі вони були християнами. Коли воїни відмовилися принести жертву язичницьким богам, Агріколай ув'язнив їх у в'язницю. Воїни віддалися запопадливій молитві і одного разу вночі почули голос: «Витерпів до кінця, той спасен буде».
Наступного ранку воїнів знову привели до Агриколая. Цього разу язичник пустив у хід лестощі. Він став вихваляти їх мужність, молодість і силу і знову запропонував їм зректися Христа і тим здобути собі честь і прихильність самого імператора. Знов почувши відмову, Агріколай велів закувати воїнів. Проте, старший із них, Кіріон, сказав: «Імператор не давав тобі права накладати на нас пута». Агриколай зніяковів і наказав відвести воїнів у в'язницю без кайданів.
Через сім днів до Севастії прибув почесний сановник Лісій і влаштував суд над воїнами. Святі твердо відповідали: «Візьми не тільки наше військове звання, а й життя наше, для нас немає нічого дорожчого за Христа Бога». Тоді Лісій наказав побити святих мучеників камінням. Але каміння летіло повз мету; камінь, кинутий Лисієм, влучив у обличчя Агриколаю. Мучители зрозуміли, що святих захищає якась невидима сила. У в'язниці воїни провели ніч у молитві і знову почули втішаючий голос Господа: «Віруючий у Мене, якщо й помре, оживе. Наважуйтеся і не бойтесь, бо сприймете вінці нетлінні». Наступного дня суд перед мучителем і допит повторився, а воїни залишилися непохитними.
Ці події відбувалися взимку, був сильний мороз. Святих воїнів розділи, повели до озера, що знаходилося неподалік міста, і поставили під вартою на льоду всю ніч. Щоб зламати волю мучеників, неподалік берега розтопили лазню. О першій годині ночі, коли холод став нестерпним, один із воїнів не витримав і кинувся бігом до лазні, але тільки-но він переступив поріг, як упав мертвий. О третій годині ночі Господь послав відраду мученикам: несподівано стало ясно, крига розтанула, і вода в озері стала теплою. Усі стражники спали, не спав лише один на ім'я Аглай. Поглянувши на озеро, він побачив, що над головою кожного мученика з'явився світлий вінець.
Поглянувши на озеро, він побачив, що над головою кожного мученика з'явився світлий вінець. Тоді Аглай розбудив решту стражників, скинув із себе одяг і сказав їм: «І я – християнин!» - І приєднався до мучеників.
На ранок мучителі з подивом побачили, що мученики живі, а їхній стражник Аглай разом з ними прославляє Христа. Тоді воїнів вивели з води та перебили їм гомілки. Під час цієї болісної страти мати наймолодшого з воїнів, Мелітона, переконувала сина не боятися і перетерпіти все до кінця. Тіла мучеників поклали на колісниці та повезли на спалення. Юний Мелітон ще дихав, і його залишили на землі.
Лісій наказав знищити останки воїнів, щоб християни не шанували мощі нових мучеників. Тіла святих були спалені на багатті, а кістки кинуті в річку. Через три дні мученики прийшли уві сні єпископу Севастії Петру і наказали йому взяти кістки з річки. Єпископ із кількома священиками вночі таємно прийшли до річки. О диво: кістки мучеників сяяли у воді, як зірки! Християни зібрали останки святих і з честю поховали їх.

Імена Сорока Севастійських мучеників:

Кіріон, Кандід, Домн, Ісіхій, Іраклій, Смарагд, Євноїк, Уалент (Валент), Вівіан, Клавдій, Пріск, Феодул, Євтихій, Іоанн, Ксанфій, Іліан, Сисіній, Ангій, Екдикій, Лісімах, Олександр, Ілій, Горгоній, Феофіл, Дометіан, Гаій, Леонтій, Афанасій, Кирило, Сакердон, Микола, Уалерій (Валерій), Філоктімон, Северіан, Худіон, Мелітон та Аглай.

Де знаходиться Севастійське озеро, в якому постраждали 40 Севастійських мучеників?
Сорок севастійських мучеників постраждали на території сучасної Туреччини.
Сівас – район та місто в Туреччині, центр однойменної провінції. Він розташований у центральній Анатолії. Населення міста перевищує 290 000 осіб.
Вирушивши до Сіваса, ви не тільки подивіться безліч прекрасних історичних пам'яток, але й відпочинете на знаменитих гарячих джерелах Баклили капиджа. За переказами дуже давно тут було озеро в якому і постраждали 40 мучеників севастійських, але потім через зсув плит озеро зникло, а з-під землі до цього дня почала пробиватися гаряча вода. Води джерел містять величезну кількість магнію, соди та кальцію.
Ось ще одне свідчення про місце муки Сорока мучеників Севастійських. ПАВЕЛ ОЛЕППСЬКИЙ, "ПОДОРОЖ АНТІОХІЙСЬКОГО ПАТРІАРХУ МАКАРІЯ В РОСІЮ" в половині ХVІІ століття, описане його сином, архідияконом Павлом Алеппським. КНИГА XV. ЧОРНЕ МОРЕ, МАЛА АЗІЯ, СИРІЯ" РОЗДІЛ 6 . ... ... У п'ятницю, наближаючись до Сивасу, ми страждали від холоду, пронизливого вітру і морозу, що перевершує будь-який опис; бо це місце відоме своїм холодним кліматом і влітку і взимку
Як холодне повітря тут, так само холодні земля і вода, і по всій країні не видно ні зеленої трави, ні якоїсь іншої зелені, за винятком вічнозелених високоствольних дерев. Тут не росте виноград, немає плодових дерев; а динь, огірків та інших овочів не буває до самого Трійця дня.
Прибувши до міста, ми склали нашу поклажу в хані, а самі помістилися в одному з будинків, що належать християнам, яких було сорок п'ятдесят. Ці християни мають кам'яну церкву з високим куполом, в ім'я св. Георгія, яку вони побудували зовсім наново, за царювання покійного султана Мурада. Майданчик її та просторий двір оточені великою цегляною стіною, і навколо неї знаходяться їхні могили разом із могилами вірмен. Нас змусили відслужити їм обідню в цій церкві, в п'яту неділю посту; і наш владика патріарх висвятив їм диякона.
Вони істинно побожні християни. Це місто - те саме, яке по-грецьки називається Севастія; а від цього імені назвали його арабською Сівас. У цьому місті постраждали сорок мучеників. Місце, де було озеро, нині уявляє висохле дно. Причина та, що місце це, як ми помітили на шляху до нього, розташоване в низькій западині, значно нижче за місто, яке розташоване на високому піднесенні, і води останнього та його покидьки зазвичай стікали в неї і, не маючи звідти виходу, утворили велике озеро ; бо ця місцевість обілює водами.
Потім провели нас до місця, де були спалені їхні святі кістки: воно знаходиться за стінами, і на цьому місці була велика церква, від якої ще видно уламки колон та наріжних каменів».
http://i.ytimg.com/vi/2R6R8-RIgxE/hqdefault.jpg
Архідіакон Павел не дає нам чіткої вказівки на розташування місця страти 40 мучеників, але вказує, що це напівкругле склепіння, видне здалеку. Ймовірно кам'яна арочна купальня з напівкруглим склепінням над ставком, що наповнюється водою з двох джерел. Також Павло говорить про зникнення великого озера біля Сівасу і припускає, що це пов'язано з руйнуваннями внаслідок навали Тамерлана. Це альтернативна версія зникнення великого озера. Перша версія - зсув тектонічних плит
За стародавніми рукописами відомо, що озеро тут було дуже велике, його довжина становила 24 км. Щороку, доки озеро існувало, християни в день пам'яті святих мучеників у березні місяці висвітлювали воду цього озера і вода вважалася святою.
Сівас – це колишня Вірменія. А тому не дивно, що в цьому місті, крім 40 мучеників, ще народилося, жило, постраждало багато християнських святих.

Список християнських святих м.Сіваса:
Мчч. Євстратій, Авксентій, Євген, Мардарій, Орест (+ бл. 284-305) – постраждали у місті 
Мч. Антіох лікар (+ поч. IV ст.) – жив у місті 
Мч. Іринарх та сім мучениць (+303) – постраждали у місті
 Сщмч. Афіноген та десять його учнів (+ бл. 311) - постраждали в місті Сщмч. 
Власій (+ бл. 316) – єп.
 Севастійський 40 воїнів-мучеників (+ бл. 320) – постраждали у місті 
Мчч. Аттик, Агапій, Євдоксій, Катерій (Картерій), Істукарій (Стіракс), Пактовий (Товія), Ніктополіон та дружина (+ бл. 320) – постраждали у місті 
Мч. Северіан (+ бл. 320) – постраждав у місті
 Свт. Мелетій, архієп. Антіохійський (+ 381) - у свій час єп. Севастійський 
Свт. Петро (+ IV ст.) – єп. Севастійський Свт.
 Аттик, патріарх Константинопольський (+ 425) - уродженець міста 
Свт. Модест, патріарх Єрусалимський (+634) - уродженець міста
 Прмч. Михайло Зовійський (+VIII ст.) – ігумен приміської обителі, там же постраждалий.

Подiлитися